Z historie Kavkazu
„ |
Pokrytectví českých pseudohumanistů především z řad extremistické levice nezná hranic. Zatímco Američanům jsou neustále předhazovány války s Indiány a zločiny ve Vietnamu, tak daleko horší zvěrstva ruská, a to jak v provedení carském i sovětském, jsou ze strany těchto lidí přecházeny mlčením. |
“ |
— Jan Ziegler: Miliony zavražděných v historii ruských expanzí zřejmě nevadí |
Rok 1991
Hospodářství Sovětského svazu je v troskách, rozpad se nezadržitelně blíží. Podmaněné a zbídačené národy vycítí po desetiletích šanci se ruského uzurpátora zbavit. V hrůze před rozpadem impéria sahá Kreml ke svým tradičním metodám a na Kavkaze, který je stále součástí Sovětského svazu, rozpoutává vzájemnou nenávist, konflikty a války, aby znesvářené národy uvrhl do závislosti na ruských dodávkách zbraní a munice, a tak zabránil jejich úplnému odtržení od Ruska.
Půl roku před rozpadem Sovětského svazu Michail Gorbačov nařizuje spuštění masakru a deportaci převážně rusky a arménsky mluvících obyvatel s cílem rozpoutat válku mezi Arménií a Ázerbájdžánem, která vešla ve známost jako válka „o Náhorní Karabach“. Masakr a deportace desetitisíců obyvatel zvaná „Operace Kolco“ (v překladu „Operace Prsten“) byla ruskými vojsky páchána prakticky na celém arménsko-ázerbájdžánském pomezí. Blíže [zde].
Rok 1992
Sovětský svaz se rozpadl a Ruskem rozpoutaná bratrovražedná válka „o Náhorní Karabach“ mezi Arménií a Ázerbájdžánem trvá již více než rok. Touha Arménů po nezávislosti je zlomena, Arménie upadá do absolutní závislosti na Kremlu a souhlasí s přítomností ruských vojsk na svém území. Ne tak na ropu a zemní plyn bohatý Ázerbájdžán, který navzdory válce trvá na tom, aby Rusko vojska stáhlo. Rusko se ještě snaží rozpoutat v Ázerbájdžánu občanskou válku dodávkami zbraní a munice opozičním frakcím. Marně! Ázerbájdžán musí být ztrestán a vojensky aspoň částečně obsazen jako Československo v roce 1968 a Gruzie v roce 2008.
Šestitisícové městečko bylo obklíčeno ruskými tanky 366. motostřeleckého pluku s ruskými posádkami. 26. února 1992 ruské tanky s doprovodem pěchoty útočí na městečko, střelbou do lidí naženou za mrazivé únorové noci obyvatele do horské soutěsky, kde na ně čekají bandy hrdlořezů. Ti rozpoutají krvavý masakr jako Rusko v ukrajinské Buči. Komu se podaří masakr přežít, umrzá. Na Rusku existenčně závislá Arménie tento pochod smrti s následným masakrem dodnes nazývá „humanitární koridor“. Blíže [zde].
© Albastová Zajnap, Muška Karel (členové Vajnachské diaspory) 26.3.2023 | 263 |
Aktuálně: | Divadlo Meet Factory nastudovalo inscenaci o konsekvencích třetí kavkazské genocidy zvanou Aluminiová královna podle stejnojmené knihy Petry Procházkové. Ukázka na youtube.com zde. |